هریس 5

 

قراجه

قراجه یا قرجه نام یکی از روستاهای واقع در شمال هریس است قالی هایی که در قراجه بافته می شوند عمدتا کناره وبعضا قالیچه نیز هستند .

 کناره های زمینه لاکی سالهای جدید قراجه هستند که در همه آن ها ترنج های پشت سر هم به شکل های چند ضلعی و شمسه دیده می شوند . این نقوش گل برگ و ته غنچه ها همگی از نقوش هریس گرفته شده اند . 

 

نمونه ای از لچک ترنج های قدیمی قراجه که از روی فرم ترنج و نقوش به کار رفته در آن می توان تاثیر طرح های هریس را روی آن به وضوح دید . 

 

حالت پلکانی لچک و تزیینات به کار رفته در گوشه آنها شباهت زیادی به نمونه کارهای روستاهای اطراف هریس دارد .

سراب 

شهرستان سراب با مرکزیت سراب یکی از شهرستان های استان آذربایجان شرقی می باشد این شهرستان در جاده اصلی تبریز اردبیل جای دارد فاصله سراب تا هریس حدودا 84 کیلومتر است . سراب در جهت جنوب غربی هریس واقع گشته است .

در سراب طرح های هریس را با کیفیت خوب تولید می کنند در برخی قالی ها به دلیل اینکه هم در رنگ بندی هم طرح و هم ابعاد و قواره شباهت زیادی به قالی های هریس داشته اند آن ها را طرح های هریس سرابی نامیده اند .

این تصویر یک نمونه قالیچه لچک ترنج دار سراب است که به سال 1850 تعلق دارد و طرح ترنج آن شباهت زیادی به ترنج های حیات نقشه هریس دارد.

فرم وسط لچک آن نیز شبیه نمونه های قدیمی روستاهای اطراف هریس است . در نقش مایه های ریز داخل زمینه و حاشیه ها نیز عینا از هریس پیروی شده است .

 

تصویر زیر لچک و ترنج دیگر از سراب که در آن هم در ترنج و هم در سرترنج از نمونه های قدیمی هریس تبعیت کرده اند.

 

این قالی لچک ترنج دیگری از قرن 19 است که ردپای هریس در این نمونه کمتر از نمونه های قبلی است.

 

و نمونه ای از طرح جدید سراب که رنگ ها و نقوش لچک و ترنج به کار رفته در آن بسیار به نمونه های جدید هریس شباهت دارد . فرم ترنج آن همان هفت حوض های به کار رفته در هریس است ، سرترنج گ کلمی آن نیز از سرترنج های هریس تبعیت کرده است 

/ 2 نظر / 188 بازدید
صلا

سلام هم تصاویر ( که بافوران زندگی از گلها ورنگها معرکه می کنندخصوصا برای من که پیوندم با نها نگاه هنرشناسانه ونقد عالمانه نیست پیوند عاطفه ودل است بادستها و فرهنگ وفضایی است که خالق آنهاست) زیباست.وهم توضیحات خوب ومفید. دست شما درد نکند.قبلا هم نوشته بودم که نامهای مناطق یاد شده در این پستها تداعی کننده خاطرات سالیان دور من هم هست ازجمله 6 ماهی که درسال 53 درسراب بودم. از این بابت هم تشکر خاص دارم .مانا وپویا وسرافراز باشید

با سلام وبلاگ تان خوب و پر محتوی است مخصوصا قسمت معرفی قالی هریس خیلی خوب است با آرزوی موفقیت ......علی ....از قم